There seems to be an error with the player !

Prenumeruokite naujienas

Pasimatymas prieš didžiąsias gastroles Spausdinti Email
2011 Vasario 8

Vilniaus paveikslų galerijoje penktadienį koncertavo pianistas Darius Mažintas, gerbėjų džiaugsmui pristatęs savo pirmąją solinę plokštelę.

 

 

Pasirodymas saviškei publikai buvo gera repeticija prieš kitą sekmadienį vyksiantį itin atsakingą koncertą su violončelininku Glebu Pyšniaku legendinėje "Concertgebouw" koncertų salėje Amsterdame. Paskutinį, atsisveikinimo, pasirodymą joje surengęs pasaulinio garso pianistas Vladimiras Horowitzas (1903-1989) yra sakęs: "Kokia puiki salė. Kaip keista ir gaila, kad čia negrojau anksčiau." Dar po keleto dienų duetas iš Lietuvos muzikuos Amsterdamo "Odeon" teatre, o vasario 22-ąją jo sulauks Slovakijos filharmonijos klausytojai. 
2009-ųjų vasarą D.Mažintas ir G.Pyšniakas tapo prestižinio jaunųjų muzikų festivalio "The International Holland Music Sessions" laureatais ir pasirašė kontraktą koncertiniam turui prestižinėse pasaulio salėse. Pianistas tai vadina kol kas aukščiausiu pasiekimu kūrybos įkalnėje. Olandų kontraktą iki tol buvo pelniusi tik viena lietuvių atlikėja - smuikininkė Diana Galvydytė. 

 

Prie tinginio

Vakaro sostinės Chodkevičių rūmuose vedėja, muzikologė Zita Kelmickaitė per muzikavimo pertraukas D.Mažintą gerokai paegzaminavo. Kaip ir dera Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) docentei. Sužinojome apie pianisto aistrą Johannui Sebastianui Bachui, apie ypatingą rusų kompozitoriaus Aleksandro Skriabino romantizmą ir mažėlesnį D.Mažinto dėmesį tradiciniams romantikams - Ferencui Lisztui ir Fryderykui Chopinui. Z.Kelmickaitė atskleidė, kad jaunomis dienomis pianistas buvęs "prie tinginio". Docentės charizma ir žodžiai "bachūras", "biškį", "tipo", paleisti į klasicistinę salės aplinką, tirpdė vakaro iškilmingumą. Ji teigė, jog profesorės Veronikos Vitaitės auklėtinio sprendimas interpretuoti J.S.Bachą, Ludwigą van Beethoveną ir A.Skriabiną yra geras, bet kartu ir pavojingas. Juk jie tiek kartų groti ir pergroti. Vis dėlto verčiama vertinti, docentė pianistui greičiausiai būtų parašiusi dešimtuką... 

Groti ir kartoti

Kai kuriuos dalykus, paaiškėjusius vakaro dalyviams, pianistas LŽ atskleidė kiek anksčiau, prieš koncertą. Klausiamas apie kompaktinės plokštelės kūrinius, D.Mažintas leidosi į prisiminimus. Jis augo muzikų šeimoje, kurioje vienu iš privalomų buities atributų buvo vinilinės klasikos įrašų plokštelės. Pianistui iki šiol atmintyje išlikęs vaizdas, kaip jis, būdamas septynerių, traukia iš spintos šūsnį plokštelių. Rankose atsidūrė J.S.Bacho, L.van Beethoveno ir A.Skriabino įrašai. Jis paprašė mamos, kad ši įjungtų patefoną ir leistų paklausyti. "Nuo to karto šios plokštelės vis sukosi ir sukosi mūsų namuose", - pasakojo D.Mažintas. O kai atėjo laikas rinktis kūrinius savajai, jį aplankė mintis, jog kaip tik šiems įrašams ir šiems kompozitoriams jis turėtų būti labiausiai dėkingas už stumtelėjimą į muziko kelią. Vasarą pianistas daug repetavo LMTA Juozo Karoso salėje, įrašas darytas rugsėjį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Muzikas atvirai prisipažino, kad koncertuoti gyvai jam kur kas lengviau nei dirbti studijoje. Mat siekiant tobulybės, tenka groti ir kartoti. 

Sentimentalumas

 

Padirbėti įrašų studijoje D.Mažintui - ne pirmiena. Koncertinį gyvenimą jis pradėjo būdamas dvylikos. Gerai prisimena pirmąjį įrašą su Nacionalinės premijos laureato, dirigento Sauliaus Sondeckio vadovaujamu Lietuvos kameriniu orkestru. Tačiau ši plokštelė - ypatinga. Juk joje nuo pradžios iki pabaigos skamba tik jo atliekama muzika. "Solinė plokštelė - didžiulė atsakomybė. Pirmiausia tu išdrįsti prisiliesti prie genialių kompozitorių kūrinių, be to, ji tampa savotišku palikimu ateinančioms kartoms", - teigė D.Mažintas. Pianistas prisipažino esąs sentimentalus žmogus. Jis turėjo keletą galimybių studijuoti svečiose šalyse, bet savo veiklai pasirinko gimtąjį kraštą. Iš sentimentalių jausmų atsirado ir plokštelės dedikacija užpernai mirusiai Dariaus močiutei, choro dirigentei, pedagogei Nadeždai Kazakauskienei. 
Vakaro pabaigoje koncerto rengėjai pateikė malonią staigmeną. Į klausytojų akivaizdą stojo operos solistas Rafailas Karpis. Akompanuojamas D.Mažinto, jis atliko Makso Goldino aranžuotą žydų liaudies dainą "Mano paukštelis. Liuli". Taip duetas prabilo apie ateitį, balandį, kai jiedu užsidarys studijoje ir įrašys jidiš dainų kompaktinę plokštelę. Vakar D.Mažintas ir G.Pyšniakas išvyko į Vieną rengtis Amsterdamo "šturmui".

 

 

Mindaugas Klusas / "Lietuvos žinios"


Skaityti internete:  lietuvos_zinios